Inleiding
Op deze pagina krijgt u informatie over beademing bij patiënten in buikligging. De informatie is een aanvulling op de algemene pagina Informatie over beademing1. Het is daarom belangrijk dat u beide pagina's leest.
Waarom buikligging?
Uw familielid of naaste wordt op dit moment beademd door de beademingsmachine. Toch krijgt hij/zij nog onvoldoende zuurstof in het bloed. Dit is een zorgelijke situatie. Om ervoor te zorgen dat de zuurstofopname verbetert, leggen we de patiënt op zijn/haar buik. Op die manier krijgen de delen van de longen aan de rugzijde meer kans zich te ontplooien. Dit kan de zuurstofopname vanuit de longen verbeteren en het herstel bevorderen.
Beademing in buikligging kan enkele uren tot enkele dagen duren. Daarbij wordt de patiënt meerdere keren voor kortere of langere tijd weer teruggedraaid op zijn/haar rug.
Slapen en communicatie
Buikligging is voor een patiënt niet prettig. Daarom krijgt de patiënt slaapmedicatie, zodat hij/zij hiervan zo weinig mogelijk merkt. Door deze kunstmatige diepe slaap is het voor u tijdelijk onmogelijk om te communiceren met de patiënt. U kunt wel tegen de patiënt praten en aanraken. De ervaring heeft geleerd dat de patiënten meer horen dan wij ons realiseren. Dit betekent echter niet dat hij/zij op u kan reageren. Zodra het beter gaat en de buikligging niet meer noodzakelijk is, zullen we de slaapmedicijnen verminderen en uiteindelijk stoppen zodat de patiënt weer langzaam wakker zal worden. Houd u er rekening mee at dit proces soms enkele dagen kan duren.
Door het ernstig ziek zijn en de ligging op de buik, zal het vocht in het lichaam zich anders verdelen. Het vocht is meestal aanwezig op de delen van het lichaam die het laagst liggen. Ligt iemand een langere tijd op de buik, dan zwelt onder andere het gelaat erg op.
Weer terug op de rug
De intensivist bepaalt wanneer de patiënt weer terug op de rug gedraaid mag worden. Ook is het mogelijk dat de patiënt, na een aantal uren op de rug, weer terug op de buik moet worden. Het kan nodig zijn om deze wisseling van houding een aantal malen te herhalen. Na het draaien op de rug kunnen de volgende verschijnselen zich voordoen:
- Dikke en gezwollen ogen;
- Een gezwollen tong, soms zo erg dat deze niet meer in de mond past;
- Drukplekken op het neusbeen of in het gezicht.
De zwellingen in het gezicht trekken weer weg als uw naaste een tijdje op de rug licht. Hoe lang het duurt voordat dit hersteld is, is bij elke patiënt anders.
Vragen
Op deze pagina hebben wij u informatie gegeven over beademing bij buikligging. Aarzel niet om uw vragen te stellen aan de verpleegkundigen en/of specialisten. Zij zullen steeds bereid zijn hierop in te gaan en u zo goed mogelijk te informeren.
Disclaimer
De informatie op deze pagina is algemeen en geen behandeladvies. Volg altijd de afspraken die u met uw zorgverlener maakt. Vertalingen zijn gemaakt met vertaalsoftware en kunnen fouten bevatten. Het Groene Hart Ziekenhuis is niet aansprakelijk voor schade door mogelijke onjuistheden in deze informatie. Lees hier2 onze uitgebreide disclaimer.
Groene Hart Ziekenhuis, Locatie Gouda
Bleulandweg 10
2803 HH Gouda
0182 - 50 50 50
www.ghz.nl3
Linkjes
- https://www.ghz.nl/patienteninformatie/intensive-care/0003-beademing/
- https://www.ghz.nl/disclaimer/
- https://www.ghz.nl