Inleiding
In overleg met uw behandelend arts bent u verwezen naar het Slikspreekuur in het Groene Hart Ziekenhuis (GHZ).
Slikken doen we zeer vaak: speeksel wordt overdag ongeveer twee maal per minuut weggeslikt en tijdens slaap ongeveer eenmaal per minuut. Slikken lijkt eenvoudig, maar is in werkelijkheid een zeer ingewikkeld samenspel van diverse spieren en zenuwen. Hierbij spelen timing, coördinatie, gevoel en spierkracht een grote rol. Wanneer er een verstoring in dit samenspel optreedt, kunnen onder andere de volgende klachten en problemen ontstaan:
- (Snel) verslikken;
- Moeite met kauwen;
- Het eten blijft in de keel steken;
- Het eten komt terug door de neus;
- Geen vast voedsel kunnen doorslikken;
- Veel tijd nodig hebben voor maaltijden.
Slikklachten zijn op verschillende manieren te verhelpen of te verminderen. Sommige slikklachten zijn het best te behandelen met intensieve slikoefeningen. De spierkracht en de coördinatie wordt hierdoor verbeterd. Andere slikproblemen zijn alleen te verminderen door de dikte van vocht en voeding aan te passen of de manier van slikken te veranderen. Wat het beste is, hangt af van de oorzaak en de ernst van de slikklachten. Om dat te kunnen bepalen, heeft de logopedist meer informatie nodig en wordt een uitgebreid slikonderzoek in samenwerking met de KNO-arts uitgevoerd.
Het onderzoek wordt ook wel een FEES-onderzoek genoemd (Flexibele Endoscopische Evaluatie van de slikfunctie).
In deze folder kunt u lezen wat een bezoek aan het slikspreekuur inhoudt. Heeft u na het lezen van de folder nog vragen, dan kunt u daarmee terecht bij de logopedist of de KNO-arts die u op het slikspreekuur ziet.
Voorbereiding
U hoeft zich voor het slikspreekuur niet apart voor te bereiden. Wanneer u bijzondere moeilijkheden heeft met bepaald voedsel, kunt u dat gerust meenemen. U hoeft voor het slikspreekuur niet nuchter te zijn. Als u medicijnen gebruikt, is het verstandig om uw medicijnenlijst mee te nemen.
Wat houdt het slikspreekuur in?
Meerdere specialisten zullen met u kijken naar uw slikprobleem. In elk geval zullen de logopedist en de KNO-arts u onderzoeken. Het slikspreekuur begint met een onderzoek door de KNO-arts. Hij beoordeelt of het FEES- onderzoek mogelijk is. Daarna zal de logopedist het slikproces beoordelen.
Slikonderzoek door de logopedist
Een logopedist onderzoekt en behandelt stoornissen en beperkingen op het gebied van adem, stem, spraak, taal, gehoor en mondfuncties, onder andere kauwen en slikken. Tijdens het slikonderzoek stelt de logopedist u eerst vragen over uw problemen met slikken.
Bijvoorbeeld over ontstaan van de slikklachten, uw huidige klachten en de eventuele behandelingen die u tot nu toe daarvoor heeft gehad. Daarna doet de logopedist een slikonderzoek, waarbij de bewegingen en de gevoeligheid van uw gezichtsspieren, kaken, lippen, tong en gehemelte worden onderzocht.
Het onderzoek bestaat uit observatie van uw mogelijkheden van het kauwen en verwerken van vloeibaar en vast voedsel en het wegslikken van dranken.
FEES-onderzoek
Het FEES-onderzoek houdt in dat de logopedist in uw keel kijkt hoe het slikken verloopt. Hierbij wordt een klein cameraatje aan een dun kabeltje (flexibele scoop) via de neus in uw keel gebracht. Dit noemen we ook wel flexibele scopie. De logopedist beoordeelt samen met de KNO-arts de beelden op een computerscherm. U mag meekijken. De beelden worden vastgelegd op video.
U krijgt tijdens het onderzoek water, appelmoes en/of vast voedsel (bijvoorbeeld beschuit of een boterham) aangeboden. Het water en appelmoes wordt gekleurd met een blauwe stof zodat het goed zichtbaar is op de video.
De flexibele scopie duurt ongeveer 10 minuten. Het inbrengen van de scoop kan een kriebelig en onaangenaam gevoel geven, maar u heeft er na afloop geen last van. Er zijn minimale risico’s verbonden aan het onderzoek.
Uitslag
Het totale onderzoek duurt ongeveer 30 minuten. Indien mogelijk, worden de uitslagen direct na het onderzoek door de KNO-arts en logopedist met u besproken. Ook wordt met u een behandelplan gemaakt. Uw huisarts krijgt een verslag van het onderzoek met conclusie en adviezen.
Vragen?
Voor vragen kunt u contact opnemen met de afdeling Logopedie, telefoonnummer: (0182) 50 53 571 of (0182) 50 53 122.
Disclaimer
De informatie op deze pagina is algemeen en geen behandeladvies. Volg altijd de afspraken die u met uw zorgverlener maakt. Vertalingen zijn gemaakt met vertaalsoftware en kunnen fouten bevatten. Het Groene Hart Ziekenhuis is niet aansprakelijk voor schade door mogelijke onjuistheden in deze informatie. Lees hier3 onze uitgebreide disclaimer.
Groene Hart Ziekenhuis, Locatie Gouda
Bleulandweg 10
2803 HH Gouda
0182 - 50 50 50
www.ghz.nl4
Linkjes
- tel:0182505357
- tel:0182505312
- https://www.ghz.nl/disclaimer/
- https://www.ghz.nl