Wat is een katheter?
Informatie bij een urethrale katheter en een suprapubische katheter.
Inleiding
U heeft een katheter gekregen. In deze folder vindt u informatie hierover.
Wat is een katheter?
Een katheter is een slangetje die in uw blaas ligt. Dit slangetje loopt via:
- De plasbuis
- De buikwand(suprapubische katheter)
Door een opgeblazen ballonnetje aan het einde van de katheter kan deze niet uit uw blaas glijden. Via dit slangetje loopt de urine uit uw blaas weg.
Vooral direct na het inbrengen van de katheter kunt u het gevoel hebben alsof u moet plassen. Dit is echter geen echte aandrang, want de urine kan gewoon weg via de katheter. U kunt hiervoor eventueel paracetamol gebruiken
Voor meer informatie kunt u ook kijken op de volgende site: https://allesoverurologie.nl/
Verzorging van de katheter via de plasbuis
U kunt zich gewoon wassen en douchen met de katheter.
- Gebruik geen zeep om het gebied rond de katheter schoon te maken
- Voor mannen geldt dat u minstens eenmaal per dag uw voorhuid terugschuift zodat u de eikel en de katheter zelf goed kunt schoonmaken met lauw water. Daarna schuift u uw voorhuid weer terug.
- Voor vrouwen geldt dat u minstens eenmaal per dag uw grote en kleine schaamlippen en de katheter zelf goed schoonmaakt met lauw water.
Verzorging van de katheter via de buik
U kunt zich gewoon wassen en douchen met de katheter.
- Maak de insteekopening dagelijks schoon met lauw water. Gebruik hierbij geen zeep. Dep hierna de huid goed droog.
- Wanneer de insteekopening droog is hoeft u er niets op te doen. Soms komt er een klein beetje vocht uit, dan kunt u een gaasje gebruiken voor de insteekopening.
Belangrijk
Belangrijke punten zijn:
- Als u met de katheter bezig gaat, wast u dan uw handen zowel voor als na de behandeling.
- Let er op dat u niet de opening van de katheter aanraakt of het aansluitstuk van de urinezak.
- U mag niet aan de katheter trekken.
- De katheter mag niet afknikken.
- De urine opvangzak moet lager hangen dan het niveau van uw blaas, anders kan uw urine niet aflopen.
- Soms komt er wat bloed met de plas mee of komt er slijm of pus langs of door de katheter. U hoeft zich hierover geen zorgen te maken of hiervoor de arts te bellen.
- Zorgt u ervoor dat u voldoende drinkt, minimaal 2 liter per 24 uur(7-9 glazen).
- Zorg voor een regelmatige stoelgang(eet vezelrijk).
- Is uw katheter via de buikwand eruit gevallen? Neem dan direct contact op met de thuiszorg of uw arts!
Opvang urine
De hoeveelheid die u drinkt, bepaalt hoe vaak u de zak moet legen. In het begin zult u dit moeten uitproberen. Na een tijdje weet u wanneer dit moet.
De urine wordt opgevangen in een speciale opvangzak. Overdag is dit een beenzak zodat u zich vrij kunt bewegen. ‘s Nachts is dit een grote urine opvangzak zodat u kunt doorslapen.
De nachtzak heeft een inhoud van 1500 - 2000 ml. Ook deze heeft een aftapkraan, kijkt u dus voordat u aansluit of deze dicht is. Zorgt u ervoor dat ook als u in bed ligt de zak lager hangt dan het niveau van uw blaas. Ook mag het kraantje niet op de grond hangen in verband met de kans op infecties. De grote urinezak kunt u aan het bed bevestigen met het bijgeleverde bedhangertje of in een teiltje doen.
De beenzak kunt u op uw bovenbeen dragen. U kunt de zak vastmaken door middel van beenbandjes.
U leegt hem in het toilet via het kraantje. Controleer of het kraantje daarna dicht is.
Flip Flow
Misschien heeft u geen opvangzak maar een aftapkraantje: een flipflow. Als u deze heeft, moet u uw blaas elke 2 tot 4 uur leeg laten lopen in het toilet. Dit ventiel moet u 1 keer per 6 weken vervangen. De nachtzak kunt u aan de flipflow koppelen.
Aansluiten katheterzakken
Van beenzak naar nachtzak verwisselen:
- U wast eerst uw handen.
- Daarna verwijdert u de dop van de nachtzak.
- De nachtzak bevestigt u aan de onderzijde van de beenzak.
- Open het aftapkraantje aan de onderzijde van de beenzak.
- Let er op dat het aftapkraantje van de nachtzak dicht zit en niet op de grond hangt.
- Vervolgens wast u weer uw handen.
Van nachtzak naar beenzak:
- U wast eerst uw handen.
- Daarna doet u het aftapkraantje van de dagzak dicht.
- U kunt nu de nachtzak van de beenzak verwijderen en de nachtzak in het toilet legen.
- Daarna doet u de aftapkraan van de nachtzak dicht.
- Spoelt u nu de nachtzak om het koud leidingwater en laat dit in het toilet lopen.
- Sluit het aftapkraantje van de nachtzak weer.
- Plaats de dop weer terug.
- V ervolgens wast u weer uw handen.
Vervanging en materiaal
Als u naar huis gaat, krijgt u van het ziekenhuis een startpakket mee. Als u nieuw kathetermateriaal nodig heeft kunt hiervoor bellen met de firma MediReva via telnr. (0800) 0201201. Het kan ook zijn dat u een andere leverancier heeft.
U hoeft hiervoor niet te betalen. De firma regelt dit direct met uw verzekering . De nachtzak en de beenzak mag u 1 week gebruiken.
De katheter zelf mag meestal 12 weken blijven zitten. Hoelang dit bij u nodig is hangt af van verschillende factoren. Bespreek dit met uw arts.
Wanneer het verwisselen van de katheter nodig is doet meestal de thuiszorg/huisarts dit. In sommige gevallen worden de wissels in het ziekenhuis uitgevoerd.
Voor meer informatie over kathetermateriaal kunt u ook kijken op de volgende site: www.medireva.nl
Problemen met de katheter?
Neem contact op met uw (huis)arts/thuiszorg wanneer
- Er veel bloed in de urine zit en het wordt niet minder,
- Troebele, sterk ruikende urine met koorts,
Als de urine langs de katheter loopt, zijn er 5 mogelijke oorzaken:
- De katheter is geknikt.
- De verbindingsslang tussen de katheter en de urine opvangzak ligt dubbel of geknikt.
- De katheter is verstopt door gruis, steen of een bloedstolsel.
- De katheter ligt niet in de blaas.
- U heeft hevige blaaskrampen.
De 2 eerstgenoemde oorzaken kunt u zelf oplossen door de katheter of verbindingsslang in de juiste stand terug te brengen.
In de overige gevallen neemt u contact op met uw huisarts of wijkverpleegkundige. Overdag kan dat ook de poli Urologie zijn via telnr. (0182) 50 50 01, buitenkantooruren belt u met de HAP via telnr. (0182) 32 24 88.
Tot slot
U kunt gewoon bewegen met de katheter en
uw dagelijkse activiteiten voortzetten. Ook sporten en zwemmen is mogelijk. Seks kan soms lastig zijn; bespreek dit met uw (huis)arts of verpleegkundige.
Algemene informatie over het GHZ
Meer informatie over het ziekenhuis vindt u op onze website: www.ghz.nl.
Ook kunt u bellen naar het algemene informatienummer (0182) 50 50 50.
Heeft u nog vragen?
Neemt u dan gerust contact op met de polikliniek Urologie, locatie Gouda (0182) 50 55 70 van 09.00 uur tot 10.00 en van 14.00 tot 15.00 uur.
Groene Hart Ziekenhuis, locatie Gouda
Bleulandweg 10
2803 HH Gouda
www.ghz.nl
Disclaimer
De informatie op deze pagina is algemeen en geen behandeladvies. Volg altijd de afspraken die u met uw zorgverlener maakt. Vertalingen zijn gemaakt met vertaalsoftware en kunnen fouten bevatten. Het Groene Hart Ziekenhuis is niet aansprakelijk voor schade door mogelijke onjuistheden in deze informatie. Lees hier onze uitgebreide disclaimer.